Elég alacsony részvételt jósolnak a közvéleménykutatók a 2010-es parlamenti választásokra. Ez nyilván nem egy egyösszetevős probléma, közrejátszik a politikai apátia, mint az elmúlt visszataszító húsz év hozadéka, az előre lejátszott eredmény miatti tétnélküliség, hogy csak a két legerősebb tényezőt említsem.
Támadt egy apró ötletem, hogy lehetne a részvételt megnövelni. Az már többekben, régóta felvetült (sőt, ha jól tudom, vannak országok, ahol ez működik is), hogy kerülhetne a szavazólapra egy "Egyikre sem szavazok" (kiejtése: mindegyik bassza meg az anyját) opció is, amivel a tudatos választópolgár, mint a mesebeli leány, hoz is, meg nem is. Hasonló megoldás lehet, ha valaki szándékosan érvénytelen szavazólapot ad le, bár ennek nyilván kevésbé erőteljes a statisztikákban való feltűnése.
Az én ötletem ennél sokkal izgalmasabb. Ahogy most is, lenne listás, meg egyéni szavazólap, ezen semmit se változtatnék. Azonban, a mostanival ellentétben, nem csak "igen" szavaztot lehetne leadni, hanem ellenszavazatot is. Ha most beikszelünk egy jelöltet, akkor rá szavazunk, azt mondjuk, adunk neki egy szavazatot. Sokkal érdekesebb (és sok esetben motíválóbb) lehetne, ha el is vehetnénk szavazatot a jelöltektől. De, hogy ne csak úgy össze-vissza huzkodjon mindenki, továbbra is csupán egy szavazatot lehetne leadni érvényesen egy szavazólapon. Legyen az pro, vagy kontra, ezt bizony el kell dönteni. Jobban utálom X-et, mint csípem Y-t? Vagy nem a legellenszenvesebbet akarom gyengíteni, hanem a favoritomat erősíteni?
Érdekes játék lehetne, persze nyilván nehezebb is lenne egy ilyen szavazatot másfél konzervért, meg lecsírázott takarmánykrumpliért megvenni. "Húzza be, Józsikám, tuggya, odaja szekfű mellé", működhet egy egyszerű szavazólapon, hiszen csak a szekfűt (narancsot, miafaszt) kell vizuálisan memorizáltatni, de ha már szopathatja magát vele az egyszeri politikus, akkor nem biztos, hogy rá meri bízni a "roppantfontos-éljenademokrácia" jellegű szavazópolgárra, hogy elszámoljon a megfelelő kockáig.
Nyilván ugyanez a jelenség sokkal mókásabbá tenné az egész szavazást. A közvéleménykutatók tömegesen lennének öngyilkosok. Rengetegen simán csak elrontanák a szavazást, így némileg homogénebb és véletlenszerűbb lenne a választások végeredménye. Nem mintha annyira számítana...